Jak využít vaječné skořápky

Dobrá hospodyňka i pro pírko přes plot skočí. A může se jí to vyplatit nejenom proto, že ušetří. Prášek z vaječných skořápek užívaly při nejrůznějších potížích už naše babičky, ale dnes vám poradíme daleko více způsobů, jak skořápky ještě využít.

  • 13. 5. 2016 napsal admin radka
  • návody
  • 5057x
  • 3  (+3 / -0)

Slepice mají v naší rodině honorované postavení. Manžel je milovník vajec a na své elitní nosnice nedá dopustit. Skořápky vracíme zpět do oběhu a jako zdroj vápníku přidáváme ke krmivu, ale je možné je využít i jinak. 

1. Doplněk stravy

Prášek z vaječných skořápek vytvoříte docela snadno. Základem je skořápky důkladně umýt a poté vysušit, ideálně v troubě cca 20 minut při 180 °C (vysoká teplota zničí případné bakterie a zároveň skořápka zkřehne). 

Pak už zbývá skořápky rozdrtit na jemný prášek, použít můžete hmoždíř, mlýnek na kávu nebo mixér. 

Prášek je vhodný užívat při zažívacích potížích typu pálení žáhy a překyselení žaludku. Je vhodným doplňkem vápníku a dalších esenciálních prvků - jódu, železa a zinku či manganu, například. 

Pro užívání se doporučuje prášek rozpustit v citrónové šťávě. Nerozpustný uhličitan vápenatý se tímto způsobem převede na rozpustný citrát a vápník bude snáze vstřebatelný. 

2. Hnojivo

Skořápky můžete přidat do kompostu, kromě vápníku obsahují i nepostradatelný fosfor. 

Při jarní výsadbě je můžete použít i přímo jako hnojivo, samostatně nebo v kombinaci s kávovou sedlinou. Ocení je i pokojové rostliny. 

Uvádí se, že rozdrobené vaječné skořápky okolo záhonku dokážou odradit i slimáky. (Nemám to vyzkoušeno, všechny naše slimáky sežerou indičtí běžci). 

3. Čisticí prostředky

Vaječné skořápky lze použít i k bělení prádla. Do látkového pytlíčku přidejte skořápky ze dvou až 3 vajec, přidejte 3 plátky citrónu a vložte přímo do bubnu pračky. 

Rozdrcené skořápky lze použít i místo drátěnky na nádobí, skvěle vyčistí připálené hrnce.

4. Kosmetika

Pokud vyrobený prášek z vajíček rozpustíte v jablečném octu (což může trvat několik hodin), máte skvělý prostředek proti svědění. 

Pokud prášek smícháte s vaječným bílkem, získáte úžasnou pleťovou masku. Naneste na pleť, nechte schnout a po 30 minutách opláchněte. 

5. Zábava pro děti

Z vaječných skořápek můžete vyrobit s dětmi vlastní křídy.  Je to takhle jednoduché: opět použijeme již připravený prášek z vaječných skořápek, přidáme mouku a horkou vodu. Na polévkovou lžíci prášku kávová lžička mouky a kávová lžička horké vody. Vznikne hustá pasta. Pokud chceme křídy barevné, je čas přidat potravinářské barvivo (dvě kapky na uvedené množství). Ze vzniklého těsta zformujeme váleček, který necháme uschnout (cca tři dny, podle počasí). 

6. Umění

A nakonec to, co kreativní duše Simiry ocení možná nejvíc. Skořápky v umění. 

 Mozaiky ze skořápek - to se přímo nabízí. Podívejte se, co všechno se dá ze skořápek vytvořit. Nezapomeňte ze skořápek před tvořením odstranit tenkou vnitřní blanku (půjde vám to lépe, pokud vejce dobře usušíte). K lepení použijte lepidlo, které po zaschnutí zprůhlední. Výsledek je třeba řádně zafixovat - například několika vrstvami průhledného laku.

(Zdroj: https://chiconashoestringdecorating.blogspot.cz/)

Stejným způsobem můžete například upgradovat kokosový ořech na úžasnou designovou misku:

(Zdroj: Pinterest)

Nebo vázu či servírovací podnos, krabičku na poklady - cokoliv vás napadne.

(Zdroj: Pinterest)

Tahle nádhera - to jsou mozaiky od ruské umělkyně Lyubov Meshakina.

(Zdroj: https://viola.bz/eggshell-mosaics-by-lyubov-meshakina)

Pro dnešek stačí. Tak co, máte chuť se do něčeho pustit? Máte vlastní tip, co se skořápkami z vajec? Napište nám do komentářů.

A úplně nakonec, ještě malá fotooslava těch, bez nichž by to nešlo. Všechny tyto slepičky jsou k zakoupení na www.simira.cz. (klik na obrázek).

 

 

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.